Uudised

Rahvusvahelise tantsupäeva tähistamine [06.05.2019 C.Meister]

29.04 2019 tähistati Rahvusvahelist tantsupäeva ühistantsimisega - Terve vald! Ühistantsimine oli pühendatud laulu - ja tantsupeo juubeliaastale. SA Tartu VTHK folkloortantsurühma juhendaja Varje eestvedamisel tantsisid ka meie asutuse tantsurühma liikmed. lisaks töötajad ja vabatahtlikud nimetatud päeval kell 13.05 Vikerraadiost kostnud muusika saatel.Tantsisime maja esisel muruplatsil ja salvestust saab näha youtube`s.


Käisime taaskord Tartu tallides hobustel külas [02.05.2019 T.Spitz]

2. mail käisime taaskord Tartu tallides hobustel külas. Pärast pikka aega väldanud imelisi kevadilmasid tahtis külm pugeda nahavahele, kuid siiski otsustas kaks vaprat klienti koos tegevusjuhendajaga ette võtta jalutuskäigu hobuste juurde. Kostitasime neid kaasa võetud maiustustega ja tegime pai. Klient, kes alguses kartis veidi, võttis südame rindu ja paitas kohe mitut hobust. Seejärel kõndisime "koju" tagasi, st. keskusesse. Üks klient oli nii vaimustatud, et otsustas isegi külastusest "Rukkilille" lehte kirjutada. Jääme ootama järgmist tallikülastust!


Toetus Nõlvaku Hooldekodu kohandamiseks [29.04.2019 I.Sooniste]

SA Tartu Vaimse Tervise Hooldekeskus sai toetust Nõlvaku Hooldekodu kohandamiseks dementsete inimeste hoolekandeks summas 93486.9 eurot. Toetuse eest remonditakse ja kohandatakse Nõlvaku hooldekodu pesemis ja hügieeniruume, laiendatakse hooldekodu elanike jalutamisala, paigaldadatakse pesevad ja kuivatavad tualetipotid, luuakse II korrusele kino vaatamise võimalus, uuendatakse mööblit, paigaldatakse hooldajaid abistav elektrooniline jälgimissüsteem, parandatakse sisekujundusega orjenteerumist ajas ja kohas ja muudetakse hubasemaks dementsete inimeste elukeskkonda, liikumisraskuste ja ekslevate eakate magamistubadesse paigaldatakse kukkumist registreerivad ja häiret andvad matid. Toetuse määramise kinnitas sotsiaalkaitseminister Kaia Iva meetme "Taotlusvoor teenusekohtade kohandamiseks dementsusega inimestele" raames. Toetuse raames tehtavad tööd on plaanis ellu viia 2019. a jooksul. Tegevuse omaosaluse katmist toetatakse Tartu linna 2019. a esimesest lisaeelarvest.


Töökohapõhise rehabilitatsiooniprogrammi kokkuvõte [18.04.2019 M.Sulg]

SA Tartu VTHK viis läbi pilootprogrammi 5 kliendiga – osalise töövõimega töötajad Astri köögist ja Astri grillist. Spetsialistidena olid programmi läbiviijateks tegevusterapeut Kadri Paal, psühholoog Jane Kuperjanov ja füsioterapeut Miia Sulg. Rehabilitatsiooniprogrammi vorm on väljatöötatud Astangu Kutserehabilitatsiooni Keskuse poolt koostöös Sotsiaalministeeriumi, Sotsiaalkindlustusameti, Eesti Töötukassa ja rehabilitatsiooniteenuse osutajatega. Vormi väljatöötamine on toimunud Euroopa Sotsiaalfondi programmi meetme 2.2 „Tööturul osalemist toetavad hoolekandeteenused 2014–2020“ alapunktist 1.3 „Rehabilitatsioonialaste hindamis- ja sekkumismetoodikate arendamine ning koolituste pakkumine“.

Programmi kokkuvõttega saab tutvuda siin.


Hei hoo hei hoo, käib töö ja vile koos...! [15.04.2019 T.Spitz]

Just nii oleksime ka meie võinud laulda eelmise nädala tallide külastusel. Meie, need olime viis klienti ja tegevusjuhendaja. Vihma trotsides jalutasime teisipäeval, 9.04. ühiselt Tartu tallide juurde, kus sügasime hobuseid ja aitasime kohalikul töötajal pühkida tallipõrandat, riisuda ja korjata platsilt hobusepabulaid (muide, need sobivad väga hästi väetiseks, kui kellelgi puudu on). Kõik kliendid said proovida koormaga käru lükata või siis koormat teha. Naha saime vaatamata madalatele välistemperatuuridele mõnusalt soojaks. Keskusesse tagasi jõudes ootas usinaid töölisi sööklas imemaitsev kuum supp. Järgmine tallikülastus tuleb kindlalt!


Tartu tallide külastus [02.04.2019 T.Spitz]

Neljapäevaks, 28. märtsiks oli meil planeeritud Tartu tallide külastus. Lõpuks osalesid kaks klienti, juhendaja ja osakonnajuhataja- särava päikesepaiste saatel jalutati Kasarmu tänava tallide juurde, kus peremees Lembit meid juba ootas. Üheskoos sai pühitud tallipõrand, puhastatud hobuse boks ja mõnusalt juttu aetud. Tutvusime kohalike hobustega ning pakkusime neile maiustamiseks porgandit. Küsimusele, mis külaskäigu juures enim meeldis, vastasid mõlemad kliendid, et töö olevat olnud mõnus ja sellist asja võiks veel korrata. Nii võtamegi plaani aprillis samuti minna külla hobustele.


Maanteeamet korraldab liiklushariduslikku koolitust [01.04.2019 M.Tooming]

Liiklusloengu koolituse pikkus on koos praktilise osaga on 90 minut.

Koolitus toimub 10.04.2019 kell 13:00 päevakeskuses.


Erivajadustega inimeste suvepäevad Pedase puhkekeskuses 16.-18. juuli 2019 [01.04.2019 M.Tooming]

Registreerida saab kuni 20. mai 2019.

Omaosalus on 40 eurot (lastele soodsam, hind täpsustamisel).

Toetuse saamiseks soovitame pöörduda kohaliku omavalitsuse poole.

Kaasa võtta vihmariided, soojad riided õhtuks, villased sokid, spordi- ja ujumise riided, hügieenitarbed, vajadusel ravimid ja eritoit ning kindlasti – hea tuju! Töötubade kohta täpsustub info lähikuudel.

NB! Kohtade arv piiratud. Registreerida juhendajate juures


Suvelõpureis Ida-Virumaale [04.03.2019 M.Tooming]

Reis toimu 27.08-28.08.2019

Kogumaksumus: 120 eurot

40 sissemaksu on võimalik maksta kuni 15.04.2019

NB! Registreerimine reisile lõpeb 15.04.2019, pärast seda enam ennast kirja panna ei ole võimalik.


Eesti Vabariigi aastapäev [21.02.2019 M.Tooming]

22.02.2019 päevasaalis kell 11:00 tähistame Eesti Vabariigi aastapäeva.


Sõbrapäev [12.02.2019 M.Tooming]

14.02.2019 tähistame koos Sõbrapäeva päevakeskuses! Kavas:

 • Südameküpsiste valmistamine
 • Kaartide valmistamine ja jagamine
 • Vestlusring sõprusest

Uue aasta tähistamine [19.01.2019 M.Tooming]

17.01.2019 toimus uue aasta tähistamine, kohal oli 37 inimest. Toimus esinemine, söömine, näitering sai esineda oma uue näidendiga, tantsuring ja lauluring esinesid oma etteastetega. Inimestele meeldis. 


Jõulupidu [21.12.2018 C.Meister]

Üritus toimus Ahhaa Keskuse Newtoni kohvikus. Üritsuest võttis osa ~90 klienti ja 13 juhendajat. Ürituse õhtujuhis oli esialgu Saima, hiljem Ehar ning lõpuks ka Oskar. Üritus algas tänukirjade jagamisega klientidele, millele järgnesid line tantsuringi esinemised. Söödi jõululõunat, siis esinemised jätkusid. Vahepeal pakuti ka kringlit ning kohvi. Viimaseks etteasteks oli näidend, millele järgnes disko, kus kliendid said tantsida ning üksteise seltskonda nautida. Üritus sujus hästi, kliendid olid rõõmsas meeleolus. Üritusel oli jõuluvana, kellele igast lauast kliendid lugesid luuletuse või laulsid ning kõik said oma jõulupakid kätte. 


Tartu Talvine Tantsupäev [19.12.2018 C.Meister]

15.detsembril 2018.aastal toimus Tartu Raekoja platsil juba traditsiooniks saanud Tartu Talvine Tantsupäev. Meie keskusele oli osalemine aga esmakordne. Juba novembrist harjutasime tantse folklooritunnis kord nädalas. Laupäeval kohtusime kuuse juures ja sättisime end tantsuplatsile. Kuna tantsisime kõiki tantse lihtsustatult ja ringis, siis liitus meiega palju linnarahvast. Varsti oli ring nii suur, et oli juba raske oma valitud platsile ära mahtuda. Tantsisime tunnikese ja edasi liikusime Tantsusimmanile Püssirohukeldrisse, seal sai veelgi tantsida ja end teega soojendada.

Üritus oli väga vahva ja klientidelt kogutud tagasiside põhjal, "võib üritusele kaks pöialt püsti panna", "oli super", "püksirihma saab ühe augu võrra koomale nihutada", "oli talviselt lahe päev".

Aitäh tantsijatele ja kaasatantsivale linnarahvale ja muidugi juhendajatele Carlosele ja Varjele.

Võhma küünlad Adavere Päevakeskus

Adavere Päevakeskusee külastamine [29.11.2018 K.Andrejeva]

28.novembril 2018 käisime Vaimse Tervise Päevakeskuse grupiga (17 inimest + 2 tegevusjuhendajat) külas Adavere Päevakeskusel. Meid võttis vastu Adavere sõbralik meeskond ja Päevakeskuse kliendid, nad näitasid meile oma maja ja ruume. Ühiselt jõime teed ja maitsesime piparkooke. Meie poolt oli väikesed etteasted Ivo, Jaani, Markuse  ja tantsugrupi poolt. Nautisime häid etteasteid ja võõrustajate sõbralikku suhtumist.

Edasi sõitsime Võhma Küünlavabrikusse. Seal ootas meid ees majaperemees Peter, tema humoorika jutu saatel tegime tehases esmase tutvumise küünaldega. Üllatusime küünalde maalimise võlumaailmast, valmistasime ka ise küünalt valmistada ja vestlesime mõnusas kunstitoas. Soovijaid said tehase poekesest endale meelepärased küünlad koju kaasa osta.

Päeva võtsime kokku Võhma Kohvikus, sõime suppi ja ühises vestlusringis jõudsime arvamusele, et meil oli olnud suurepärane päev. Kohvi ja koogi saatel tegime juba uusi plaane järgmisteks ekskursioonideks.

Võhma küünlad Adavere Päevakeskus

Klientide rahulolu uuring [30.10.2018.2018 T.Spitz]

Oleme saanud valmis kokkuvõtte selle aasta rahulolu-uuringust. Uuringu viisime läbi 2018. aasta sügisel. Tutvuda uuringu tulemustega saab SIIN.


Kuidas hoida vaimset tervist töökohal [23.10.2018.2018 T.Spitz]

Vaimse tervise kuu puhul oleme koostanud väikese infovoldiku, kuidas hoida vaimset tervist töökohal. Märkame, hoolime ja hoiame üksteist! Tutvuda voldikuga saab SIIN.


Vaimse tervise päeva tähistamine Tartu Kaubamajas [15.10.2018.2018 A.Mägi]

10. oktoobril käisime päevasel ajal Kaubamajas rääkimas vaimse tervise päevast. Kaasa tulid kliendid, tegevusjuhendajad ja juhataja.  Tantsugrupp tantsis mitu tantsu koos õpetajaga, muusika saatel.  Oli ka rahvast, kes tantsugruppi vaatama jäi. Jagasime kringlit ja voldikuid depressiooni kohta käiva infoga. Kaasa oli võetud käsitöötoa käsitööd ja spordivõistlustel võidetud karikaid ja medaleid. Kliendid olid aktiivsed rahva ligikutsujad ning oli ka käsitööostjaid. Samuti rääkis üks klient rahvale vaimsest tervisest ja rahval oli võimalus sai klientidega juttu rääkida. Inimestel oli hea meel, et vaimsest tervisest räägime ja voldikuid jagasime.


Võrtsjärve muuseum [15.10.2018.2018 C.Meister]

SA Tartu Vaimse Tervise Hooldekeskuse kliendid  korraldasid  sügisese väljasõidu 9.oktoobril Võrtsjärve muuseumi, mis asub Rannus Võrtsjärve kaldal.

Osales 25 klienti ja kolm juhendajat. Muuseumis ootas meid väga sõbralik ja lahke  giid, kes rääkis meile Võrtsjärvest, keskmine sügavus on ainult kolm meetrit, kuid on ka sügavamaid kohti kuni 6 meetrit. Võrtsjärve tunnuskala on koha, angerjas on levikult kolmandal kohal.

Mängisime  kalapüügimängu, panime kokku suurt puslet kaladest ja liigutasime suurt riiet, kus oli kujundatud angerja teekonda Võrtsjärvest Soome lahte.

Kõige huvitavam olid suured maaalused akvaariumid, kus ujusid tuurad ja sägad. Nägime ka albiino säga.

Muuseum jättis väga kena  mulje ja meid oodatakse tagasi kui on soe ja saame ka ujuda.


Kokandusvõistlus „Eesti 100 Eri“ [10.10.2018 L.Kivirüüt]

09.oktoobril 2018 toimus Pärnu Haigla Psühhiaatriakliiniku Päevakeskuses kokandusvõistlus „Eesti 100 Eri“.

Osalema oli registreerunud 8 võistkonda üle terve Eesti. Igas võistkonnas oli 2-4 liiget ja kaks tegevusjuhendajat. Tartu Vaimse Tervise Päevakeskust esindasid Helena, Leena ja Oskar. Neid juhendasid ja toetasid Annika ja Liilia.

Võistluse käigus oli meeskondadel vaja valmistada suupisteid mustast leivast. Meie võistkond valmistas kahte tüüpi suupisteid: ampsud kilu ja verikäkiga. Verikäkk koos sinepi ja mädarõikaga pakkus üllatavat maitseelamust ning sai publiku heakskiidu osaliseks.

Tugevas konkurentsis saavutasime oma tööga III auhinnalise koha! Täname kõiki meie toetajaid ja kaasaelajaid!

1 2

Septembri sündmused [03.10.2018 K.Caro]

11.09.2018 Sügispidu
Päevasaalis toimus „Sügispidu“, kus kliendid said esineda ja oma oskusi teistega jagada. Laudadel olid suupisted, mida kliendid ise aitasid valmistada. Üllatusesinejaks oli Margit, kes laulis 7 laulu, lauludele elas publik aktiivselt kaasa: plaksutati, lauldi ja tantsiti. Kõiki esinejaid jälgiti suure huviga. Peo kulminatsiooniks osutus meie oma klientide poolt etendatud improviseeritud etendus. Peost osalejate nägudel peegeldus rõõm ja rahulolu. Oli meeldejääv pidu.

07.09.2018 Tartu Kunstimaja külastamine
Külastasime ühiselt Tartu Kunstimaja, et tutvuda eelkõige Fred Kotka isikunäitusega “Eesti pidu”, mis kuulub ka EV100 kultuuriprogrammi hulka. Maalinäitus andis ülevaate Eesti pidupäevadest ja pidulistest. Maalid tekitasid kõigis emotsioone, kuid “Eesti pidu” näitusest rohkem meeldis meile Tartu Kunstimaja esimesel korrusel nähtud Siiri Jürise ja Anastasia Lemberg-Lvova näitus “Dys-appearance”, mille abstraktsed teosed pakkusid palju silmailu nii maalide kui ka postkaartidena. Pärast näitust külastasime ka kohvikut, et jagada üheskoos muljeid ja niisama vestelda.

21.09.2018 Nooruse galerii külastamine
Tutvusime 21. septembril Nooruse galeriis mitme näitusega, mille keskmes olid skulptor Ahti Seppeti tööd. Galerii keldrikorrusel tutvusime maali- ja keraamikatöödega, mille autoriks on Katrina Kolk. Põnevust pakkusid ka Triinu Talia Tuule ruumiinstallatsioonid, mis kandsid pealkirja "Väljaulatumine". Siiski osutus kõigi lemmikuks klassikaline maalikunst - "Hommage Julie Hagen-Schwarzile", mis kujutas endast Eesti esimesele naiskunstnikule pühendatud koopiamaale. Pärast näitust käisime taaskord kohvikus.

26.09.2018 Jooksukross Siimustis
Võtsime osa EO Ühenduse traditsioonilisest jooksukrossist Siimustis, mille korraldas Kiigemetsa kool. Distantsi pikkuseks oli 500m. Meie võistkonda kuulus 5 osalejat, kes kõik olid entusiastlikult meelestatud ja täis tahet esindada hästi oma asutust. Saavutasime alajooksus 2 koha. Kõikidele osalejatele jagati välja diplomid ja meened meenutamaks toredat sügispäeva Kiigemetsas.


Augusti üritused [05.09.2018 K.Caro]

23.08.2018 Ahhaa teaduskeskuse külastamine
Külastasime üheskoos Ahhaa teaduskeskust. Külastuse keskmeks oli ajutine näitus “Ahhaa, meresaurused!”, mis tutvustas eelajaloolisi mereloomi. Näitusel oli palju interaktiivset ja meie keskuse liikmed nautisid eelkõige eksponaatidest viltust tuba ja peegellabürinti. Samuti meeldisid meile elusaal kooruvate tibudega ja tehnoloogiasaal huvitavate matemaatiliste mängudega.

31.08.2018 Vapramäe ekskursioon
Augustikuu viimasel päeval külastasime Vapramäe matkaradu. Meil vedas ilmaga ja kuigi alguses plaanisime läbida täispika 3,6-kilomeetrise matkaraja, mitte lühemat õpperada, otsustasime teha nende kahe kombinatsiooni ja läbisime osa mõlemast. Nii enne matka alustamist kui ka pärast matka pidasime piknikku ja sõime kooki. Tutvusime Vapramäed puudutavate legendidega ja matkaradu läbides lugesime pidevalt juurde sealseid vaatamisväärsuseid tutvustavaid tekste. Matkaradu läbisime ainult kasutades paberkaarte ja panime proovile oma sisemise kompassi.


Septembri sündmuste ajakava [30.08.2018.2018 C.Meister]

5. september Tartu Seikluspark - TASUTA. Koguneme päevasaali kell 9:15, üritus  toimub ka vihma korral.

6. september Joona tund kell 10:00 päevasaalis

20. september Metsa seenele ja marjal- kohtade arv piiratud. Väljasõit 9:00 Staadioni 52 eest, kohtade arv on piiratud, registreeri juhendaja juures 18-ks septembriks

27. september „Rukkilille“ lehe 10. juubeli pidu 10:00-11:30 Staadioni 52-s, vajalik registreerimine juhendaja juures 24.09.


Teepidu [15.08.2018 K.Caro]

10. augustil toimus päevakeskuses teepidu. Teepeo jaoks olime ettevalmistustega alustanud juba paar nädalat varem. Näiteks tegime üheskoos lakke rippuvad paberketid ja laudadele kartongist lilled, samuti joonistas ja värvis Mai koos abilistega mitmeid teetasse ja -kanne, mida kleepisime seinadele. Teepeol tutvusime Saksamaalt Oldenburgist pärit teejoomistraditsioonidega - näiteks õppisime, kuidas pärlsuhkrule valada peale teed ja kuulata seejuures tähelepanelikult kuuma teevee ja suhkru kokkupuutel tekkivat klirinat või kuidas tekitada teetõmmisele koorepilvi ja kuidas neid tõlgendada. Samuti täitsime viktoriini ja saime teadmisi selle kohta, millised on teejoomist puudutavad tavad erinevates kultuurides ning kuidas teejoomine alguse sai. Jätkasime pidu vestlustega, mille kõrvale nautisime teed ja erinevaid küpsetisi: virsiku-, õuna- ja rummikooki, vahvleid, kaneeliküpsiseid, leivakorvikesi, pitsasaiu.


Laevasõit [15.08.2018 K.Caro]

9. augustil käisime sõitmas Emajõel Pegasuse laevaga. Laevale läksime Dorpati hotelli juurest ning sõitsime nii ühele kui teisele poole linnast välja. Nägime nii Emajõe veel puutumata kaldaid kui ka paadisadamat. Pooleteise tunni jooksul nautisime päikest mõlemal laevatekil ning sõime jäätist. Kõik jäid reisiga rahule ja need, kes meie seltskonnast ei olnud varem Emajõel laevaga sõitnud, kiitsid reisi kõige rohkem.


Kokandustunnid [15.08.2018 K.Caro]

Kokandustund 25. juulil
25. juulil valmistasime kokandustunnis riisisalatit makraga. Idee toidu tegemiseks andis meile Marika, kellele see väga meeldib. Salati tegemine kulges hästi ja tulemus maitses kõigile.

Kokandustund 1. augustil
Sellel korral tegime kokandustunnis kaeraküpsiseid. Probleeme tekkis küpsiste kokkujäämisega ning lõpptulemus meenutas pigem müslit, kuid maitses sellegipoolest hästi. Kõrvale oleks sobinud hästi külm piim, kuid trotsides kuuma ilma, jõime me siiski kõrvale kuuma teed.

Kokandustund 8. augustil
8. augustil valmistasime kokandustunnis kaneelikrõbedikke. Kasutasime täisteratortiljasid, mida määrisime õliga ja kaneeli-suhkruseguga. Lõikasime ringid sektoriteks ja küpsetasime mõned minutid ahjus. Tegime proovivariandi degusteerimise ja ülejäänud säilitasime teepeo jaoks.


Leigo Järvemuusika festival [08.08.2018 K.Caro]

3. augustil külastasime viieteistkümnekesi Leigo Järvemuusika festivali. Festivalipiletid võimaldas meile noorte heategevusklubi MTÜ Leo Klubi Dorpat. Festival oli üles ehitatud muusika ja valgusinstallatsioonide kooslusele, mis pakkus nii kuulamis- kui ka vaatamisrõõmu. Kuigi festival oli kahepäevane, viibisime meie Leigol ainult esimesel päeval, mis oli pühendatud Eesti 100. sünnipäevale. 

Festivalipäev jaotus neljaks kontserdiks, millest esimesel kuulsime lühikest sissejuhatust Mihkel Järvi poolt klaveril ja Siim Aimla džässansambli arranžeeringuid tuntumatest rahvalauludest ja klassikalistest teostest. Teine kontsert oli pühendatud Erkki-Sven Tüüri loomingule, mida esitasid Estonian Cello Ensemble ja Valter Soosalu - see oli ka üldiselt kontserdil kõige rohkem meeldinud osa.Kolmas kontsert kandis pealkirja "Eesti ja naabrid 100" ning selle kontserdi repertuaaris olid Eesti ja lähinaabrite klassikapärlid, mida esitasid Liepaja sümfooniaorkester ja dirigent Vello Pähn. Festivalipäeva viimaseks osaks liitusid lavale ka kammerkoor Voces Musicales ja solist Mati Turi, koos esitati Cyrillus Kreegi "Eesti esimene reekviem".

Festivalipäeva kulgedes muutus valgusinstallatsioon järvel - esialgu süüdati väiksed küünlad, viimase kontserdi lõpuks põlesid järve vastasküljel suured heinakuhjad ning toimus efektne valgusmäng suurte prožektoritega. Kõik jäid väga rahule ka korraldusliku poolega - kontsertide vahepauside ajal oli võimalik teha looduses jalutuskäike, süüa või tutvuda muu meluga festivalialal, mistõttu ei tekkinud terve õhtu jooksul korrakski igavust.

1 2 3

Augusti sündmuste ajakava [31.07.2018.2018 K.Caro]

3. august - Leigo Järvemuusika festival

7. august - Jaani kiriku muusikaveerandtund

9. august - Sõit jõelaev Pegasusega (pilet 6€)

10. august - Teepidu (osalemisest teatada hiljemalt 8. augustil)

14. august - Matk Emajõe õpperajal

23. august - Ahhaa teaduskeskuse külastamine (pilet 5€)

Infot lisandub jooksvalt!


Kutse Leigo Järvemuusika festivalile (3. august 16.45-23.30) [26.07.2018 K.Caro]

Huvilistel on võimalik tulla kaasa Leigo Järvemuusika festivalile, kus saab kuulda klassikalist muusikat ja nautida valguse- ja tuleinstallatsioone järvel ja selle kallastel.

Lõuna-Eesti kuplite vahel asuv maalilise järvistuga Leigo talu võõrustab külalisi taaskord suurel järvel: ikka nii, et esinejad on järvel ja publik kaldal. Festivali esimene päev on pühendatud Eesti ja naaberriikide 100. aastapäevale, mille finaalis kõlab Eesti esimene reekviem. 

Reede, 3. august
16.45 Tartu-Leigo bussisõit (Vanemuise alumisest parklast)
18.00?23.30 Kontsert

Kontserdi kava:
- H. Eller “Kodumaine viis” – Mihkel Järvi (klaver)
- “Kodumaised viisid” – Siim Aimla džässansambel, solist Līva Dumpe (LV)
- “InSpereeritud Tüürist” – Estonian Cello Ensemble, Valter Soosalu
- H. Eller ”Koit”, A. Kapp “Prelüüd” (solist Teet Järvi), J. Mediņš  “Ārija”, J. Naujalis “Reverie” / “Mu kallis Leedu” , J. Sibelius “Finlandia”, E. Tubin süit balletist “Kratt” –Liepaja Sümfooniaorkester (LV), dirigent Vello Pähn
- C. Kreek „Reekviem c-moll“ – Liepaja Sümfooniaorkester (LV), kammerkoor Voces Musicales, solist Mati Turi, dirigent Vello Pähn
23.30 Leigo-Tartu bussisõit

Kontserdil osalemisest tuleb teatada hiljemalt 27. juulil Carolinile, samal päeval ostame koos välja festivalibussi pileti, mis maksab 7 eurot!


Kokandustunnid [19.07.2018 K.Caro]

Kokandustund 11. juulil

11. juulil toimus üle pika aja jälle kokandustund, mida juhendasid seekord Merike ja Carolin. Plaanis oli teha rabarberikook, mida oleks võimalik kõigil tunnis osalenutel ka ise kodus järgi teha. Seega kasutasime koogipõhja valmistamiseks valmissegu, peale panime rabarbereid ja kaneeli-suhkru segu. Katsime kööginurka laua, jõime koogi kõrvale kohvi ja teed ning nautisime meeldivat seltskonda.

Kokandustund 18. juulil

18. juulil toimus järjekordne kokandustund, kus sel korral valmistasime pitsat. Pitsa valmistamisele eelnes ühine turulkäik, kus valisime koos toiduained, millest pitsa valmistada. Pitsa põhja valmistamiseks kasutasime jällegi valmissegu, kuid pitsa katte tegime oma maitse järgi. Pitsa peale lisasime juustu, maasuitsusinki, tomatipastat, tomatit ja kurki. Koos katsime laua ja rääkisime viisakusreeglitest, mis puudutavad söömisega seotud etiketti.


Muusikaveerandtunnid [20.07.2018 K.Caro]

Jaani kiriku muusikaveerandtunni külastamine 6. juulil
Külastasime reedel, 6. juulil jällegi Jaani kiriku muusikaveerandtundi, kus sel korral oli esinejaks klaveriduo koosseisus Jorma Toots ja Ebe Müntel. Duo esitas klaveril efektse Mozarti sonaadi neljale käele, terviksonaadist meeldis päevakeskuse klientidele kõige rohkem viimane ehk kolmas osa.

Jaani kiriku muusikaveerandtunni külastamine 10. juulil
10. juulil esines Jaani kiriku muusikaveerandtunnis ansambel Servimus Dominum koosseisus Anneli Klaus - orel, Kalle Loona - viiul, Helika Gustavson-Rätsep - laul. Ansambel esitas nii eesti kui ka välismaist kiriklikku muusikat. Eriti huvitavalt kõlasid ansambli esituses vähemtuntud helilooja Marje Singi teosed.

Jaani kiriku muusikaveerandtunni külastamine 17. juulil
17. juulil külastasime Jaani kiriku muusikaveerandtundi, kus seekordseks esinejaks oli klassikalist kitarri mängiv Priit Peterson.  Muusikaveerandtunnis esitas ta 20. sajandi romantismi mõjutustega muusikat. Kontsert oli tavapärasest 15 minutist küll pikem, kuid siiski olid kõik kontserdiga rahul ja kontserdi ootamatust pikkusest hoolimata ei väsinud.


Viljandi ekskursioon [19.07.2018 K.Caro]
Käisime 13. juulil Viljandis ekskursioonil. Kuigi eelmisel kuul oli Kondase keskuses avatud Eesti autsaiderkunsti näitus "Kogutud maailmad" ja meie keskusest olid näitusel käinud Camilla ja Ivo, otsustasime siiski ise uuesti minna. Näitusel saime meeldiva vastuvõtu osaliseks: näituse kuraator tutvustas meile kõiki kunstikeskuse saale ja tutvusime ka Kondase püsinäitusega. Ühtlasi tutvusime Anna Wildrose'i "Koloniaalkaupluse müsteerium" ajutise näitusega, kus oli näha mitmeid eksootilisi esemeid - see oli klientidele näitusel kõige enam meeldinud osa. Samuti oli meiega kaasas Jaan, kelle teos "Tüdrukud" oli autsaiderkunsti näitusel vaatamiseks. Näituse kuraatori poolt kingiti meile kõigile temaatilised rinnamärgid või magnetid. Hiljem jalutasime Viljandi lossimägedes, tutvusime vanalinnaga ja nautisime ilusat ilma. Samuti käisime läbi Viljandi Pauluse kirikust, kus kuulsime ilusat orelimängu. Sõime üheskoos lõunat Herr Arturi kohvikus ja tegime seejärel jällegi väikse jalutuskäigu.  Meened

Elva ekskursioon [12.07.2018 K.Caro]

7. juulil käisime Elvas ekskursioonil. Külastasime Elva kultuurikeskust ja tutvusime seal Evi Gailiti ja Maris Tuulingu maalinäitusega "Kaks kuud". Tänu heale ilmale saime tutvuda ka Elva jõe ümbrusega ja jalutada looduses. Külastasime kodukohvikute päeva raames kolme kohvikut ning jõime käsitöölimonaadi ja sõime küpsetisi. Eriliseks lemmikuks osutus Mareile tordikohvik, kus lisaks headele toitudele nautisime ka elavat muusikat. Nii Elvasse kui ka tagasi Tartusse sõitsime tasuta bussiga. Ekskursioon oli meeleolukas ja plaanime tänu heale kogemusele külastada ka Tartus toimuvaid kodukohvikute päevi.


Kokkuvõte juuni ja juuli üritustest [05.07.2018 K.Caro]

Jaani kiriku muusikaveerandtunni külastamine 26. juunil
Käisime 26. juunil Jaani kirikus muusikaveerandtunnis, mis kujutas endast 15-minutilist tasuta kontserti. Enne kontserti külastasime ka hetkeks botaanikaaeda, kus tutvusime veel viimaste õitsevate pojengidega. Kontserdil esinesid klassikaline laulja Kristel Oja ja teda saatis klaveril kontsertmeister Elina Tšertšel. Ühiselt esitati tuntud laule klassikalisest repertuaarist, mida ka meie kliendid teadsid ja kaasa oskasid ümiseda. Kontserdi lõpetas üllatusesinemine, milleks ühines eelmainitud esinejatega klassikaline laulja Joonas Käsper. Kontsert oli täpselt paraja pikkusega ja kõik jäid rahule.

Tartu linna päeva külastamine 29. juunil
Külastasime 29. juunil Tartu linna päeva, kus üle terve linna toimusid tasuta sündmused. Meie valikuks jäid muusikahoovi kontsert Antoniuse suveterrassil ja kontsert-etendus "Diiva" Vanemuise kontserdimajas. Muusikahoovi kontserdil esinesid Elleri muusikakooli pianistid Elina Tšertšel ja Anu Jaagosild, kes mängisid nii klassikalisi sooloteoseid kui ka ansamblit neljal käel. Umbes 40-minutilise kontserdi järel suundusime Vanemuise kontserdimajja, kus esines klassikaline laulja Annaliisa Pillak ja tema kontsertmeister, kontsert-etendus keskendus laulja ja kontsertmeistri vahelisele koostööle ja rivaalitsemisele. Lisaks klassikalistele lauludele oli laval toimumas ka palju etendusele omast, mistõttu oli ka meie klientidel laval toimuvat väga huvitav jälgida ning tagasiside üritusele oli väga positiivne.

Foto-orienteerumine 4. juulil
Käisime 4. juulil botaanikaaias foto-orienteerumas. Kõik osalejad said tüki fotost, mille tervik oli botaanikaaiast vaja üles leida. Püüdsime vastuseid leida ka küsimustele, mis puudutasid botaanikaaias leiduvaid taimi. Otsisime erinevaid skulptuure ja nautisime ilusat ilma.


Uuendatud juuli kuu plaan [05.07.2018.2018 K.Caro]

Tähelepanu! Täiendatud juulikuu plaan:
6. juuli Jaani kiriku muusikaveerandtunni külastamine
7. juuli Elva kohvikute päev, M. Tuulingu ja E. Gailiti maalinäituse külastamine, etteregistreerimine hiljemalt 6. juulil Carolini või Triinu juures
10. juuli kl 11 Jaani kiriku muusikaveerandtunni külastamine
11. juuli Kokandustund, vajalik etteregistreerimine hiljemalt 6. juulil
11. juuli kl 18 „Legendaarne supilinn“ – kutsehariduskeskuse giidipraktikantide Tartut tutvustav tuur
12. juuli Tartu Kõrgema Kunstikooli lõputööde näituse külastamine
13. juuli Näituse „Kogutud maailmad“ külastamine Viljandis, etteregistreerimine Merikese juures
24. juuli kl 11 Jaani kiriku muusikaveerandtunni külastamine
26. juuli kl 10 Joona tund
28. juuli kl 12 „Läbi loomingulise linna“ – kutsehariduskeskuse giidipraktikantide Tartut tutvustav tuur


Kokkuvõte jaanipäevast [22.06.2018.2018 K.Caro]

Tähistasime päevakeskuse klientidega 21. juunil kell 12-15 jaanipäeva. Kuigi algne plaan nägi ette jaanipäeva tähistamist Ropkamõisa pargis, toimus üritus tegelikult halva ilma tõttu päevakeskuses. Siiski ei lasknud keegi end halvast ilmast häirida ja mängisime mitmeid seltskonnamänge. Alustasime üritust temaatiliste laulude laulmisega ning jätkasime mängudega. Eriti meeldis kõigile komplimentide tegemise ja reaalsuskontrolli mäng. Samuti mängisime sabatõmbamismängu, palliviset, lausete lõpetamise mängu ja lauamängu "Millal viimati?". Esines ka Ivo žongleerimisega. Pärast ühist lõunasööki mängisid soovijad mänge edasi. 


Juuli kuu üritused [22.06.2018.2018 K.Caro]

4. juuli Foto-orienteerumine botaanikaaias

7. juuli Elva kohvikute päev, M. Tuulingu ja E. Gailiti maalinäituse külastamine

10. juuli kl 11 Jaani kiriku muusikaveerandtunni külastamine

11. juuli kl 18 „Legendaarne supilinn“ – kutsehariduskeskuse giidipraktikantide Tartut tutvustav tuur

13. juuli Tartu Kõrgema Kunstikooli lõputööde näituse külastamine

24. juuli kl 11 Jaani kiriku muusikaveerandtunni külastamine

28. juuli kl 12 „Läbi loomingulise linna“ – kutsehariduskeskuse giidipraktikantide Tartut tutvustav tuur


Käsitöö õpituba [15.06.2018 C.Meister]

15.juunil 2018 oli päevasaalis käsitöö õpituba. Tallinnast tuli Ehari palvel firma Teemeteistmoodi, nad müüvad käsitöötarbeid ja teevad koolitusi.Firma omanik Janika Aasrand õpetas meile kaartide ja kinkekarpide tegemist. Janikal olid kaasas kõik vajalikud vahendid, paberid, kaunistused. Töö õnnestus kõigil, sest juhendamine oli hea ja sõbralik.suur tänu Janikale, kes tegi seda kõike sponsorina.


Eriolümpia Suvepäevad Kammeris [14.06.2018 M.Tooming]

Eriolümpia Suvepäevadel osales 6 sportlast :

1. Ain Suuder 60 m. jooks II koht.  kaugushüpe III koht
2. Rene Logberg kuulitõuge III koht
3. Markus Illison  250 m. jooks II koht, kuul I koht
4. Ehar Lass  250  m. jooks III koht, kuulitõuge II koht
5.Vartan Arutjunov 60 m. jooks IV koht
6. Leena Pütsepp  I koht

Ürituse pilte saab vaadata SIIT.


Kokkuvõte aasta tegevustest [14.06.2018 C.Meister]

31.05.2018 oli päevakeskuses suur suve alguse pidu. Kõik tegutsenud rühmad esinesid ja rääkisid oma tegevustest:

 • Näitering esitas videosalvestuse proovidest, milles õppisid lühikatkendeid O.Lutsu Kevadest. Osalejateks olid IET kliendid, juhendajaks V.Rannikmaa.
 • Tantsurühm esines kolme tantsuga, sammud olid selged ja kõige püüdlikum oli Vartan, kes oli selgeks õppinud aasta jooksul ühe tantsu AHH-Sii! Juhendajaks R. Kangro.
 • Vene keele rühm esitas jutu metsaloomadest, juhendajaks N.Neglasson.
 • Sporditegevusest rääkisid Leena ja Markus. Meie kliendid said osaleda Eriolümpia bocce võistlustel Luxenburgis, kust tuldi 12.riigi hulgas auhinnalistele kohtadele. Võistlustel käisid Ain Suuder, Leena Pütsepp ja Markus Illison.
 • Ehar rääkis väliskülaliste kutsumisest ja rõõmust, kui nad kohale tulid.
 • Ehari kutsel on meile esinenud Reet Linna, Eva Talsi, Maarja Jakobson, Inga ja Toomas Lunge ja Evald Hermaküla
 • Marion rääkis oma töökohustuste täitmisest-riideabist ja pimeda massööri abistamisest.
 • Jõusaali treeningutes olid tublid Vartan, Tanel ja Markus, juhendajaks oli füsioterapeut Miia.
 • Lauluansambel esines hoogsate kevadlauludega, juhendajaks Reet.
 • Ilme viib läbi päevakeskuses käsitööd, valib kodus sobiva töö, teeb ise kõik läbi ja siis õpetab kohalolijatele. Põhiliselt on tehtud paberist prillitopse, märkmikke, linde, kuumaaluseid.  
  Lõpuks sõime oli torti ja jõime morssi, ruum oli liiga palav ja seltskondlikud mängud jäid ära.

Kunstiprojekt "Kogutud Maailmad" [14.06.2018 C.Meister]

11.juunil 2018 avati Viljandis Kondase keskuses Eesti Vabariik 100 kunstiprojekt "Kogutud Maailmad". Nimetatud projekt on sotsiaalse suunitlusega, mille eesmärgiks on Eesti autsaiderkunstnike loomingu tutvustamine laiemale avalikkusele. Näitusel eksponeeriti üle 200 kunstiteose enam kui 50 psüühilise erivajadusega autorilt.

SA Vaimse Tervise Hoolekeskusest valiti välja kahe autori tööd, kelleks oli Tõnu Nael ja Jaan Kriisa. Tõnul olid näitusel akvarellmaalid, mis köitsid tähelepanu - tehismaastikud. Jaan teeb filigraanset tööd, lõigates kääridega poetšekkidest välja käest kinnihoidvaid lapsi.  Jaani paberilapsed olid kleebitud taustpaberile ja raamituna nägid välja väga efektsed.

Näituse avamisel käisime koos Ivo Siitaniga, tutvusime Viljandi vaatamisväärsustega ja imetlesime väljapanduid töid.


Mai kuu üritused [09.05.2018 M.Tooming]

15.05 Emadepäeva tähistamine ja emade meelespidamine. Erinevad lapsepõlve mälestused ja pildid .Üritust korraldavad Triin ja Camilla

22.05, kell 13.00 näitleja Maarja Jakobson tuleb külla. Räägib elust ja kuhu ta on eluga jõudnud.


Toomas ja Inga Lunge külastavad Tartu Vaimse Tervise Hooldekeskust [28.03.2018 I.Sooniste]

29.03.2018 kell 13:00 Toomas ja Inga Lunge külastavad Tartu Vaimse Tervise Hooldekeskust (Saadioni 52, Tartu).

Ürituse korraldaja Ehar Lass


Toitumine - kui elu alus [24.01.2018 M.Tooming]

07.02.2018 kell 10:00-11:00 naiste ja meeste veslustlusringis esineb TÜ Rahvatervise ja Meremeditsiini Instituudi teadur Inga Villa teemal "Toitumine - kui elu alus".


Sotsiaalne rehabilitatsiooniprogramm "SINU nutikas areng" dementsuse ennetajana [22.01.2018 I.Sooniste]

NB! Augustis alustab UUS GRUPP Programmi läbijatele kingituseks tasuta tahvelarvuti

2017. a. lõpus valmis SA Tartu Vaimse Tervise Hooldekeskuse rehabilitatsioonimeeskonna ja Tartu Ülikooli teadlaste ühistööna sotsiaalse rehabilitatsiooni programm „SINU nutikas areng". Programm on mõeldud kerge kognitiivsete funktsioonide häirega täiskasvanutele (60+). Programmi eesmärgiks on toetada ja parandada kerge kognitiivsete funktsiooni häiretega isikute iseseisvat hakkamasaamist, ennetada nende hooldusteenustele jäämist ning vähendada pere hoolduskoormuse tõusu.

Sotsiaalne rehabilitatsiooniprogramm „SINU nutikas areng" on suunatud mälu, suhtlemise, igapäevase liikumise, tegevuste, nutiseadme kasutamisele, une parandamisele ning dementsuse sümptomite tekkimise ennetamisele. Tegevused toimuvad psühholoogi, sotsiaaltöötaja, loovterapeudi, arst/ tervisenõustaja, füsioterapeudi ja tegevusterapeudi eestvedamisel ja kava alusel. Tegevused toimuvad nii rehabilitatsioonikeskuses, kui kodus. Osa tegevustest toimub nutiseadme vahendusel. Kokku kestavad arendavad ülesanded 4 kuud.

Programmi piloteeriti meeskonna poolt (Gerly Tamm, Margus Ennok ,Helgi Kolk, Maarika Lukk, Aaro Nursi, Ülle Lepik, Kadri Paal, Valentina Rannikmaa, Miia Sulg, Mari-Liisa Taaler, Heiki Kasemägi) perioodil 01.09.2016 – 30.06.2017. Kokku uuriti mõju 19 vanemaealisele. Tulemused tõendasid programil "SINU nutikas areng" tegevuste positiivset mõju vanemaealiste kognitiivsete funktsioonide ja suhtlemisoskuste parandamisele.

Programm töötati välja Euroopa Sotsiaalfondi programmi meetme 2.2 Tööturul osalemist toetavad hoolekandeteenused 2014-2020 alapunktist 1.3 Rehabilitatsioonialaste hindamis- ja sekkumismetoodikate arendamine ning koolituste pakkumine raames.

Registreeru augustis alustavasse uude gruppi!

Täpsem info ja registreerimine
Valentina Rannikmaa
55561556
valentina.rannikmaa@gmail.com


Parimad kolleegid 2017 [02.01.2018 I.Sooniste]

Sihtasutus Tartu Vaimse Tervise Hooldekeskuse töötajad valisid oma 2017. a parimaks kolleegiks Ülle Sarapuu ja Siiri Nurmetu. Täname neid nende suurepärase panuse eest ja rõõmustame koos nendega kaasneva au ja kingituse üle.


Head Uut Aastat! [02.01.2018 I.Sooniste]

Sihtasutus Tartu Vaimse Tervise Hooldekeskus soovib oma töötajatele, teensue kasutajatele, sõpradele ja partneritele Head Uut Aastat!


Igapäevaelu toetamise teenuse rahulolu uuring 2017 [06.12.2017 B.Õunmaa]

Igapäevaelu toetamise teenuse rahulolu uuringu viis läbi kliendiesindus. Paberkandijatel ankeetküsimustike täitmiseks oli aega 10.10 – 17.11. Uuringus osales 42 klienti.

Pikemat kokkuvõtet saab näha siit.


Loeng-arutelu teemal "Keskkonna mõju naiste ja meeste tervisele" [16.11.2017 C.Meister]

6.detsembril 2017 aastal kell 10.00 -11.00 toimub SA Tartu Vaimse Tervise Hooldekeskuses Staadioni 52, loeng-arutelu teemal "Keskkonna mõju naiste ja meeste tervisele". Lektoriks Katrin Lang, TÜ Rahvatervise ja Peremeditsiini Instituudi dotsent, epidemioloog.


Toetatud elamise teenuse rahulolu küsitluse tulemused [25.10.2017 H.Joost]

Toetatud elamise teenuse meeskond viis suvel läbi rahulolu küsitluse toetatud elamise teenuse kasutajate hulgas. Küsitluse eesmärgiks oli teada saada, kui rahul on teenuse kasutajad toetatud elamise teenusega, enda eluruumiga ning mida nad sooviksid selles muuta. Küsimustikule vastas 30% teenuse kasutajatest.

Vastajatest 29% olid eluruumiga väga rahul, 57% olid pigem rahul ja 14% pigem ei olnud rahul. Toetatud elamise teenusega oli rahul 86% vastajatest.

Kodukülastustega oli 57% vastajatest rahul, kuid paar klienti avaldas soovi, et need toimuksid harvemini.

Kui küsiti, mida soovitakse edaspidi korteris muuta, siis kõige rohkem avaldati soovi remondi tegemiseks, see oli 43%

Pikemat kokkuvõtet saab näha siit.


Vaimse tervise nädal [26.09.2017 B.Õunmaa]

04.10.2017 Naiste ja meeste vestlusring kell 11.00-12.00, kohtume päevakeskuses

10.10.2017 Vaimse tervise päev. Aura Veekeskus 10.00-12.00. Osalemistasu 2 €, tasuda hiljemalt 06.10.2017 päevakeskusesse. Keskusest minnakse bussiga nr 7 kell 9.23 Nurme peatusest. Kell 13.00-15.00 Kvartali aatriumis vaimse tervise päeva info jagamine huvilistele.

11.10.2017 Tervisekõnnipäev Riia maantee terviserajal kell 10.00-12.00. Keskusest minnakse bussiga nr 7 kell 9.23 Nurme peatusest

12.10.2017 kell 11.00-15.00 osaleminer TÜ spordihoones terviseolümpial. Võistkondade komplekteerimine päevakeskuses kuni 02.10.2017

13.10.2017 Klientide ja lähedaste koosviibimine kell 13.00-15.00, registreeri end juhendaja juures vestlusringi: Tööandja tähelepanekud - kliendid avatud tööturul.


Erastvere kodu reorganiseerimine [21.09.2017 I.Sooniste]

Tartu Vaimse Tervise hooldekodu projekt “Erastvere kodu reorganiseerimine” sai lõpliku kinnituse rahastamise osas. Projekti rahastatakse Euroopa Reginaalarengu Fondist meetme määruse “Erihoolekande reorganiseerimine” alusel.

Projekt viiakse ellu perioodil 01. august 2017. a – 31. detsember 2018. a. Projekti kogumaksumus on 807 427,00 (kaheksasada seitse tuhat nelisada kakskümmend seitse) eurot. SA Tartu Vaimse Tervise Hooldekeskus loob projekti raames Tartu linna 4 hajutatud elukohta, mis asuvad tavalises eluasemes. 28 teenusekohta võetakse Erastvere hooldekodu elanike poolt kasutusele hiljemalt 2018. aasta lõpus.

ERDF

Töötamise toetamise teenuse rahulolu uuring [05.09.2017 H.Joost]

Töötamise toetamise teenuse meeskond viis juulis läbi rahulolu küsitluse töötamise toetamise teenuse kasutajate hulgas. Küsimustikule vastas 44% teenuse kasutajatest, kellest 42,8% töötavad käsunduslepinguga SA Tartu Vaimse Tervise Hooldekeskuse kaitstud töörühmades, 28,6% töötavad avatud tööturul ning 28,6% on hetkel töötud.

Küsimustikule vastajatest olid 57,2% teenusega kas pigem rahul või väga rahul. Ülejäänud vastajad ei osanud enda arvamust selle kohta öelda.

Kõige rohkem meeldib teenuse kasutajatele teenuse juures see, et on, kelle poole tööalaste muredega pöörduda, juhendajate heatahtlik ja sõbralik suhtumine ning see, et nad pole üksi.


Erivajadustega inimeste laulu- ja tantsupidu [01.09.2017 K.Andrejeva]

26.08.2017 osalesid meie  asutuse kliendid  Viljandis erivajadustega inimeste laulu- ja tantsupeol. Kohal oli 2 tegevusjuhendajat ja  kümme klienti. Muidu osales peol üle 800 inimese. Viis klienti olid pealtvaatajad ja ülejäänud osalesid tantsijatena. Uurisin klientidelt ja tegevusjuhendajatelt nende ürituse muljeid.

C-„ Üritus oli hästi korraldatud, inimesi toideti hästi ja rahvast oli palju. Suur rõõm oli kohtuda vanade tuttavatega. Tore oli see, et sotsiaalkaitseminister Kaia Iva pidas tervituskõne. Mul oli kahju, et meie maja käsitöö müüki ei toimunud, sain sealt palju uusi mõtteid. Järgmisel aastal sooviksin, et ka meie asutuse kliendid osaleksid oma laulukooriga ja tantsurühmaga.“

I-„Ilm oli väga vihmane aga rahvast oli palju. Üritus meeldis väga. Minu arvates olid tantsud ja laulud klientidele vastavad, nad nautisid kaasa laulmist ja tantsimist. Meie väike tantsurühm oli  väga tore, tantsisid ühe tantsu. Minule endale meeldis kõige rohkem ratastooli tants.“
M- „Tore, et toimus, meeldivalt korraldatud. Ainult vihm oleks võimud ära jääda aga samas pole halba ilma heata. Mina läksin iseseisvalt laulukoori laulma.“

K-„ Hästi läks, ainult vihma tuli vahepeal. Enne rongkäiku ootasime laulu- ja tantsupea tule süütamist. Rongkäik algas paduvihmaga. Tantsida ikka saime. Pidu algas ja lõppes „Päikese“ lauluga.“


Päevakeskuse augusti ja septembri kuu kava [07.08.2017 B.Õunmaa]

09.08 TARTU KUNSTIMUUSEUMI KÜLASTUS - Kogunemine keskuses 13.00, kunstimuuseumis 13.30

16.08 RATTAMATK - Kogunemine kell 10.00 päevasaalis

18.08 EESTI TAASISESEISVUMISE TÄHISTAMINE - Päevasaalis kell 10.00

23.08 SEENEMAKT VARAMETSAS Camillaga

25.08 MÄNGUASJAMUUSEUMI KÜLASTUS - Kogunemine kell 13.00 päevasaalis või 13.30 mänguasjamuuseumi juures; Kaasa võtta 1 euro!

29.08 TARTU VAIMSE TERVISE HOOLDEKESKUSE JA MTÜ ISESEISEV ELU ÜHISED SUVEMÄNGUD - kell 13.00 majahoovis

07.09 LUULETUND Kell 10.00

13.09 RATTAMATK Kell 10.00

15.09 ELISTVERE LOOMAPARGI KÜLASTUS - Etteregistreerimine vajalik!

22.09 SÜGISE ALGUSE TÄHISTAMINE Kell 13.00

28.09 FILMIPÄEV Kell 13.00


Päevakeskuse mai ja juuni kuu kava [03.05.2017 B.Õunmaa]

2.05 Kevadpüha ja volbri tähistamimne kell 13.00

3.05 Matkapäev – Alatskivi lossipark, matkarada ja disc golf kell 10.00

4.05 Koristustalgud Emajõe ääres kell 13.00

9.05 Euroopa päeva tähistamine kell 10.00

10.05 Osalemine Viljandis Eriolümpia jalgpalli võistlustel

11.05 Eriolümpia sportlastele tervisevõimlemine Tartu Tervishoiukõrgkoolis 16.00-17.00

17.05 Ratsaspordipäev

23.05.Osalemine Eriolümpia suvemängudel Valgas

24.05 WII Sport Bowlingu võistlus kell 10.00

25.05 KEVADPIDU kell 13.00 - 15.00

26.05 FILMIPÄEV

1.06 Jalgrattamatk

5.06 Matkapäev- Ilmatsalu linnurada

6-8.06 Üle Eestiline erivajadustega inimeste suvepäevad Haapsalus

15.06 Ranna Ranšo. koguneme Staadioni 52 kell 7.45

21.06 Jaanipäeva tähistamine jänese matkaraja alguses. Koguneme päevakeskuses 12.30


Kogemusnõustamise praktika juhendamise kogemusest [13.04.2017]

Veebruarist märtsini sooritas minu juhendamisel Tartu Vaimse Tervise Hooldekeskuses kogemusnõustamise praktikat praktikant Anne.

Ta osales neljapäeviti grupinõustamistel ja vestlusringides ning ka kuulamispraktikal, kui meil oli rühmajuhiks külaline Tartu töötukassast, pr Ave Karu, kes kõneles enesemotivatsioonist ja tõi näiteid sõbralikest suhtlemisviisidest.

Üks grupinõustamise teema, kus ka Anne osales, oli lemmikloomade mõju inimesele. Selle teema puhul tutvustas praktikant üht oma pere lemmikut, Austraalia lambakoera ja näitas ka temast pilte. Kuulajate hulgas tekkis rõõmus elevus ning arutelu. Anne vastas ka talle esitatud rohketele küsimustele.

Praktikant tegi ka ettekande ärevushäirest. See oli hästi läbi mõeldud, otstarbekalt liigendatud ja arusaadavalt esitatud. Ettekanne tekitas klientides huvi, muuhulgas loodusravi võimalused ärevuse vähendamiseks, ja praktikant vastas ka üles kerkinud küsimustele.

Kuigi Anne praktika kogemusnõustajana jäi lühikeseks, ilmnes selle käigus tema tasakaalukus, asjatundlikkus ja valmisolek töötada tulevikus kogemusnõustajana. Annel on selleks sobivad isikuomadused ja ka elukogemus, mis tulevad selles rollis kindlasti kasuks.

Inge Vallandi
Tartu VTHK kogemusnõustaja


Eesti Vabariigi juubeliaasta kaasab kõiki [12.04.2017 I.Sooniste]

SA Tartu Vaimse Tervise Hooldekeskus
PRESSITEADE

Seoses juubeliaasta pidustustega otsustas Tartu Kannikese lasteaed kaunistada enda ruumid kõigi Eesti maakondade rahvariideseelikute mustrites kaltsuvaipadega, et rikastada laste õpi- ja kasvukeskkonda kodumaiste värvidega. Töö teostajaks valis lasteaia juhtkond koos direktor Ülle Västrikuga SA Tartu Vaimse Tervise Hooldekeskuse käsitöötoa. Kuue kuu vältel valmisid Maie Hellenurme juhendamisel kaltsuvaibad.

Lasteaia juhtkond otsustas tellimuse edastada 2016. aasta detsembris, et vaibad kindlasti õigeks ajaks valmis saaksid. Töö tulemusena valmis viie kuu vältel 30  vaipa, iga maakonna kohta kaks triibumustriga põrandakatet. Töö käigus õppisid käsitöötoa töötajad  valima kõige kaunemaid rahvariideseeliku triibumustreid, arvutama materjalikulu ning jälgima tähtaegu.

„Oleme uhked, et meile usaldati nii oluline ülesanne. Kuigi tööd oli palju ja ajasurve muutis selle meie töötajate jaoks raskeks, saime väärtusliku ja motiveeriva kogemuse”, andis intensiivse tööperioodi kohta tagasisidet Maie Hellenurm.

„EV 100” juubeliaasta puhul valminud vaibad annavad SA Tartu Vaimse Tervise Hooldekeskuse töötajad Kannikese Lasteaiale üle aprilli keskel toimuval tänuüritusel lasteaia ruumides. Tänutäheks meeldiva ja korrektse koostöö eest esinevad Kannikese Lasteaia kasvandikud neljapäeval, 13.04.2017. a vaipade valmistajatele.

SA Tartu Vaimse Tervise Hooldekeskus on Tartu linna hallatav sihtasutus, mis pakub igapäevaeluga seotud toetavaid teenuseid psüühilise erivajadusega inimestele,  aitab ennast teostada ning toimida ühiskonna liikmetena. Eesmärk on luua ka kokkupuutepunkte ja koostöövõimalusi väljaspool sihtasutuse maja ja kaitstud töö rühma.

Lisainfo:

Maie Hellenurm
tegevusjuhendaja
SA Tartu Vaimse Tervise Hooldekeskus
Tel.: 56684539
e-posti aadress: maie.hellenurm@gmail.com

Ülle Lepik
Rehabilitatsiooni ja toetavate teenuste osakonna juhataja
SA Tartu Vaimse Tervise Hooldekeskus
Telefon: 56658204
e-posti aadress: ylle.lepik@tartuvthk.ee

Koostaja:
Kokkukirjutaja nimi: Triin Spitz
e-posti aadress: triin.spitz@gmail.com


Üleilmse sotsiaaltöö päeva tähistamine 21. märtsil [20.03.2017 I.Sooniste]

Eesti Sotsiaaltöö Assotsiatsioon kutsub üleilmse sotsiaaltöö päeva tähistamisele, mis toimub 21. märtsil 2017 kell 12.00-16.30 Tartu Ülikooli Narva kolledžis.

Kavas:

 • tervituskõned Sotsiaalministeeriumi, Riigikogu sotsiaalkomisjoni ja Narva Linnavalitsuse esindajatelt
 • parimate sotsiaalala töötajate tunnustamine
 • kontsert
 • esineb Jelena Skulskaja
 • koosviibimine
 • ESTA üldkogu avalik koosolek

Täpsema ajakavaga saab tutvuda siin. Lisainfo: tegevjuht@eswa.ee, 51 79 710 Annika Rannamets

SA Tartu Vaimse Tervise Hooldekeskusest osalevad Valentina Rannikmaa ja Urmas Peterson.


Töötamise toetamise teenuse rahulolu-uuringu tulemused [06.03.2017 H.Joost]

Töötamise toetamise teenuse meeskond viis detsembris läbi rahulolu küsitluse töötamise toetamise teenuse kasutajate hulgas. Küsitluse eesmärgiks oli teada saada, kui rahul on teenuse kasutajad töötamise toetamise teenusega ning mida nad sooviksid selles muuta. Küsimustikule vastas 71% teenuse kasutajatest. Kõikidest vastajatest 53% töötavad kaitstud töörühmas, 20% on avatud tööturul ja 27% ei tööta.

Küsimustikule vastajates olid 40% teenusega väga rahul ja 40% pigem rahul, 7% pigem ei olnud rahul.

Üle poolte vastajatest mainisid, et neile meeldib töötamise toetamise teenuse juures väga just tegevusjuhendaja ning tema suhtumine. Teenuse osutamise parandamiseks pakuti välja, et võiks olla rohkem juhendamist ja nõustamist ning lisaks sellele võiks rohkem informeerida sellest, mis muutus töövõimereformiga.

Pikemat kokkuvõtet saab näha siit.


Eriolümpia tänuüritus [16.02.2017 K.Kivest]

15.02.17 toimus Põltsamaa kultuurikeskuses Eriolümpia tänuüritus, kus tunnustati iga asutuse parimaid nais- ja meessportlasi. Meie asutuses pälvisid selle tunnustuse Leena Pütsepp ja Imre Roosipuu.

Eriolümpia

Uudised päevakeskusest [15.02.2017 C.Meister]

9.02.2017 toimus sõbrapäeva tähistamine koos meie vabatahtlikega Leo klubi Dorpatist ja Leo klubi Tartust, kohal oli 8 noort inimest koos Leo klubi Dorpati presidendi Liina Eametsaga. Küpsetasime koogi, tegime teed. Iga osaleja tutvustas ennast ja rääkis oma elust, Noormehed Renee, Tõnu, Ehar esinesid omaloomingulise lauluga "Sõprusest" , Margus esitas soololaulu emast, Ehar laulis veel oma lemmiklaulu "Puhu kui leebe tuul" Lõpuks mängisime seltskondlikke mänge.
14.02.2017 olid külas Slaavi kultuuriseltsist 6 lauljat. Väga sügava mulje jättis Natalja Trošina, kes esitas südamlikke vene romansse kohtumine lõppes ühises teelauas.

Esines slaavi kultuuriselts

Päevakeskuse üritused jaanuaris-veebruaris [19.01.2017 C.Meister]

24.01 kell 13.30 klientide üldkoosolek päevakeskuses, kavas kliendiesinduse töö aruanne ja uue esinduse valimine, jooksvaid küsimusi

27.01 Mänguasja muuseumi külastus, koguneme kell 13.30 päevakeskusesse

9.02 alustab tugigrupp Sõltuvusest priiks kell 13.00 päevakeskuses

14.02 Sõbrapäev, kell 13.00 - 15.00, tulevad külla esinejad Slaavi kultuuri seltsist

22.02 Vabariigi aastapäeva tähistamine, kell 13.00 päevakeskuses


Rahulolu küsitluse kokkuvõte [06.01.2017 S.Nurmetu]

Toetatud elamise meeskond viis 28. novembrist kuni 12. detsembrini 2016. a. läbi rahuolu küsitluse toetatud elamise teenuse kasutajate hulgas.  Küsitluse eesmärgiks oli teada saada, kuidas on teenuse kasutajad rahul toetatud elamise teenusega.
Rahulolu küsimustikule vastas 40% teenuse kasutajatest.

Eluruumiga rahulolu:
50% vastajatest oli eluruumiga rahul, 40% pigem rahul, 10% pigem ei ole rahul.

Muutusena soovitakse oma eluruumi:
10% soovib pesemisvõimalust, 10% remonti, 20% akende vahetust, 10% mööblit, 10% arvates on üür kõrge.

Teenusega  rahulolu:
80% klientidest on teenusega rahul, 10% ei meeldi teenus, 10% jättis vastamata.


Uudiste arhiiv 2015-2016
Uudiste arhiiv 2013-2014
Uudiste arhiiv 2011-2012
Uudiste arhiiv 2009-2010